Geografie Maledivy + mapa

Základní informace

Oficiální název: Maledivská republika

Rozloha: 298 km²

Hlavní město: Malé (104 000 obyvatel)

Počet obyvatel: 349 106

Hustota zalidnění: 1.171 ob. / km²

Jazyk: divechi (maledivština), 2. úřední jazyk je angličtina

Hlava státu: Dr. Mohamed Waheed Hassan Manik

Časový posun: + 4 hodiny v době zimního času, + 3 hodiny v době letního času

Maledivy jsou ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu. Tvoří je stejnojmenné souostroví – řetězec 19 korálových atolů, počínající 500 km jihozápadně od břehů Indie a táhnoucí se v délce zhruba 800 km severojižním směrem. Celkově Maledivy sestávají z 1196 ostrovů, z nichž obydleno je zhruba 200. Jsou nejplošším a nejníže položeným státem světa (žádné z míst neleží více než 2,5 m nad hladinou oceánu).

V hlavním městě Malé žije přibližně 1/3 obyvatel Malediv. Město leží na ostrově Malé, který je součástí atolu Kaafu. Na ostrově je velký obchodní přístav a celý ostrov je hlavní obchodní oblastí celé země. Ve městě také sídlí většina vládních budov vládních organizací. Mezinárodní letiště Malé je na přilehlém ostrově Hulhule. Součástí letiště je i základna hydroplánů sloužících k dopravě mezi ostrovy. Neustále probíhají projekty rekultivace na rozhraní ostrova a moře – snahou je zvětšení přístavu.

Maledivy leží na rovníku a panuje zde monzunové podnebí. Proto jsou na ostrovech v podstatě jen dvě roční období. Od ledna do března je na Maledivách sucho, které přináší severovýchodní monzun, a po zbytek roku je počasí řízeno vlhkým jihozápadním monzunem.

V průběhu roku se teploty téměř nemění. Během dne jsou změny teplot znatelnější, přes den se pohybují okolo 31ºC, v noci je to v průměru 24ºC.

Od poloviny května do listopadu, kdy je počasí velmi ovlivňováno monzunem vanoucím z jihozápadu, jsou častým jevem prudké deště. Průměrné srážky v tomto období dosahují okolo 2000 mm. Díky poloze přímo na rovníku dopadá na Maledivy celoročně velké množství slunečního záření.

Vlajka Malediv má zelené pole se širokým červeným okrajem, uprostřed je bílý půlměsíc. Zelená je barvou míru, pokroku a islámu, červená připomíná krev prolitou za svobodu, půlměsíc je symbolem islámu. Státní znak Malediv tvoří kokosová palma přes kterou leží muslimský půlměsíc a ze které vyrůstají dvě maledivské vlajky. To vše ještě obepíná stuha s arabským nápisem Ad-Dawlat Al-Mahaldheebiyya znamenající „Stát tisíce ostrovů“.

Na Maledivách existuje pouze jedna etnická skupina – Maledivci. Jedná se o smíšené obyvatelstvo sinhálského, drávidského, arabského a malajského původu. Státním náboženstvím je islám – 99% obyvatel jsou sunnité. Všechna ostatní náboženství a sekty jsou úředně zakázané, u turistů je tolerováno křesťanství.

Zajímavá místa

Male

Hlavní město Malediv, zabírající stejnojmenný ostrov, jedno z nejmenších hlavních měst světa, je sídlem vlády a finančním i obchodním centrem souostroví. Jenom zde jsou dlážděné ulice a výškové budovy, restaurace, bary, kavárny a obchody s místním i importovaným zbožím, zejména na hlavní třídě Majeedhee Magu. Pláž zde najdeme jen uměle vytvořenou, kde se odehrávají také různé zábavné akce.
Jednou z největších atrakcí je rybí trh, kde se prodávají i další místní produkty. Najdeme zde i další trhy s ovocem a palivovým dřívím a krytou tržnici s rozličným zbožím. Prvořadou památkou je mešita Hukuru Minskiy (1656, sultán Ibrahim Iskandhar) s rytinami do korálového vápence. Od roku 1984 její funkci převzalo Islámské centrum s monumentální mešitou Grand Friday (celým jménem Masjid-al-Sultan Mohammed Thakurufaanu-al-Auzam) pro pět tisíc věřících, s minaretem a zlacenou kupolí. Kromě modlitebny je zde knihovna, konferenční sál a posluchárny.
Další zajímavosti jsou palác Mulee Aage (1906, sultán Mohamed Shamsuddeen III.) v koloniálním stylu, dnes sídlo prezidentského úřadu, palác Theemuge (sídlo Nejvyššího soudu a prezidentský palác v letech 1998-2008), Národní muzeum v koloniální budově (zachované z komplexu Sultánského paláce, zničeného 1960), s unikátními historickými exponáty.

Atol Addu (Seenu)

Administrativní jednotka (30 tis. obyvatel) 480 km jižně od Male, sestává z atolu Addu a ostrova Fuahmulaku 30 km severně od Addu: na rozdíl od ostatních ostrovů Malediv leží na jižní polokouli a ostrovy jsou relativně velké. Neobydlené ostrovy Hithadhoo (druhý největší z celých Malediv), Maradhoo, Maradhoo-feydhoo a Feydhoo jsou spojeny silnicí vedenou po umělém náspu, dlouhou téměř 14 km. Ostrovy atolu uzavírají lagunu, která je bezpečným přírodním kotvištěm. S volným mořem ji spojují čtyři kanály (kandu): na severu Kuda Kandu a Maa Kandu, na jihu Gan Kandu a na jihovýchodě široký Villingili Kandu. Před vlnami a mořskými bouřemi jsou ostrovy chráněny korálovým útesem. Unikátními biotopy jsou brakická jezera a mokřady, pohledovou dominantou kokosové palmy. V okolních vodách jsou hojní delfíni a velryby. Zajímavá historie Addu sahá do 4. stol. př. n.l. Dnes je atol ideální lokalitou pro potápěče díky bohatství korálů, které nepoznamenal tragický rok 1998, kdy jiné lokality poničil jev El Niňo. Celoroční horké klima zmírňuje mořská bríza. Obyvatelé Addu hovoří dialektem značně odlišným od formální maledivštiny (divechi).

Atol Ari

Druhý největší atol Malediv zahrnuje sto ostrůvků, formálně rozlišovaných na severní a jižní. Je ideální lokalitou pro šnorchlování a potápění: kromě množství ryb lze zahlédnout i lodní vraky.

Atol Baa

Poklidný luxusní resort, ležící 110 km od Male, je ideální potápěčskou lokalitou.

Atol North Male

„Severní atol Male“, 10 minut plavby lodí od mezinárodního letiště Male, nabízí množství sportovních aktivit včetně vodního lyžování a windsurfingu. Je zde výborné potápěčské centrum.

Atol South Male

„Jižní atol Male“, tvořený překrásnými ostrovy, se nachází 12 km od mezinárodního letiště Male. Od Severního Atolu Male je oddělen čtyři kilometry širokým kanálem. Je ideální pro plavby na katamaránu a kurzy windsurfingu a potápění.

Atol Lhaviyani

Díky tyrkysové laguně s průzračnou vodou a bohatou mořskou faunou a flórou je vyhledáván především potápěči. Jeho tříkilometrová pláž s bělostným pískem je ideální pro relaxaci.

Atol Rasdu

Leží 8 km severovýchodně od Ari Atolu a je oblíbeným cílem všech obdivovatelů podmořského světa. V okolních vodách je doslova záplava ryb a dalších živočichů, včetně ohrožených druhů.

Mapa Malediv


Zvětšit mapu
Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA 29.6.-9.7.2024