Praktické informace

Souostroví Maledivy bude každému, kdo jej navštíví, opravdu okamžitě připadat jako ráj. Není to vůbec složité – neporušené palmové háje, třpytivý korálový písek na plážích a průzračné tyrkysové moře budou návštěvníkům ze šedého světa velkoměst připomínat snové vidění. Připočítejte k tomu téměř neexistující kriminalitu, neplacení přímých daní a získáte opravdu ideální místo pro vaši dovolenou. Na Maledivách nejsou klasické hotely, ale pouze letoviska s plážovými a vodními chatkami, což poskytuje návštěvníkům opravdové soukromí. Maledivci jsou k turistům velmi přátelští a pohostinní. Ostrovy jsou ideálním místem nejen pro odpočinek a relaxaci, ale je zde také mnoho možností aktivního odpočinku. Hlavně milovníci podmořského světa si zde přijdou na své, neboť potápění a šnorchlování je zde opravdu jedinečné. Jen pár metrů od břehu se prohánějí hejna barevných korálových rybiček – vyskytují se zde více než tři čtvrtiny všech druhů korálových ryb.

Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou maledivské klimatické podmínky, panuje zde slunečné tropické podnebí – průměrná teplota vzduchu je kolem 30°C přes den a 27°C v noci. Nejsušším obdobím na Maledivách je leden a únor, v červnu a červenci se objevují deště. Nejlepším časem pro příjezd je rozmezí od listopadu do května.

Turistům směřujícím na Maledivy se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a tetanu. Při cestě do určitých oblastí je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a pokud přijdete do styku s volně žijícími zvířaty, nezapomeňte na očkování proti vzteklině. Očkování proti žluté zimnici je povinné pouze pro ty cestovatele, kteří přijíždějí na Maledivy ze země s výskytem této choroby. Proti případným komárům se vybavte kvalitními repelenty, které bývají v luxusních resortech k dispozici.

Zdravotní zařízení na Maledivách dokáží poskytnout potřebné ošetření v případě běžných problémů. Závažné případy jsou transportovány na Srí Lanku, do Singapuru nebo Spojených arabských emirátů. Za veškerá ošetření se platí, před cestou na Maledivy proto pamatujte na sjednání cestovního zdravotního pojištění, které lépe pokrývá eventuální výdaje. Po uhrazení lékařského úkonu si nezapomeňte uschovat potvrzení o zaplacení, které po vás bude v případě žádosti o proplacení výloh vyžadovat vaše zdravotní pojišťovna po návratu zpět do vlasti. V rámci předcházení střevním potížím pijte raději pouze balenou vodu a rovněž si odpusťte nebalenou zmrzlinu, ledové kostky v nápojích a ovoce, které není oloupané. Vzhledem k intenzivnímu slunci a vysokým teplotám dbejte na dodržování pitného režimu (doporučujeme příjem tekutin minimálně 3 – 4 litry denně), jinak vám hrozí úpal a úžeh. Pozor na úrazy při potápění a pořezání od ostrých korálů. Doporučujeme šnorchlovat v tričku.

Přísně zakázán je na Maledivách nudismus a plavky jsou akceptovány pouze v plážových resortech. Na veřejnosti je pro ženu nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu. Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se musí každý zout, vstup je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a tričku nebo košili s dlouhým rukávem. Turistům není dovoleno konzumovat na veřejnosti alkohol nebo se po něm shánět mimo hotelový resort. V období Ramadánu je i turistům zakázáno v hlavním městě Malé konzumovat potraviny, pít a kouřit.

Pro vstup na území Maledivské republiky nepotřebuje občan ČR vízum, postačí mu platný cestovní pas, který bude platit ještě minimálně půl roku od vstupu na Maledivy a dostatečné množství finančních prostředků. Pobyt do 30 dnů je bezplatný, po překročení této doby lze prodloužení získat za 10 USD na den. Při vstupu do země se vyplňuje registrační lístek, do kterého je mimo jiné nutno uvést místo pobytu na Maledivách. Registrační lístek obdržíte od palubního personálu v letadle.

Při odletu je nutno uhradit na letišti odletovou taxu ve výši 25 USD.

Praktické adresy a telefonní čísla

Česká republika nemá na Maledivách zastupitelský úřad, teritoriálně příslušný zastupitelský úřad ČR se nachází v Indii, nejbližší český honorární konzulát na Srí Lance.


Velvyslanectví České republiky v Indii

Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi
India
tel.: +91 – 11 – 2415 5200
Fax: +91 – 11 – 2415 5270

nouzová linka konzulárního oddělení: +91 - 9910999460
e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/newdelhi
provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 07.45 – 16.15 hod.
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí – čtvrtek 09.00 – 11.00 hod

Maledivská republika nemá v ČR zastupitelský úřad. Nejbližší konzulární úřady se nacházejí v Rakousku a v Německu.

Tísňová volání na Maledivách

Policie: 119

Ambulance: 102

Hasiči: 118

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA 29.6.-9.7.2024