Důležité turistické informace

Maledivské souostroví se rozprostírá v Indickém oceánu a je tvořeno 1 196 ostrovy a ostrůvky, jejichž celková rozloha zabírá plochu 100 000 km², z čehož pouze 298 km² připadá na pevninu. Ostrovy jsou rozděleny do 19 atolů neboli správních okrsků, které leží na velké plošině jejichž břehy omývá azurově křišťálová voda. Jednotlivé atoly (korálové ostrovy) jsou obklopeny silnou hradbou korálových útesů, které slouží jako obrana před mořskými bouřemi, jenž bývají častým doprovodem jihozápadního monzunu.

Počasí

Charakter podnebí ovlivňuje především oblast rovníku, v blízkosti kterého se maledivské souostroví nachází. Pro tuto oblast je tudíž typické slunečné tropické podnebí s jemným vanutím větrů a vydatnými srážkami. Během roku se zde vyskytují dvě monzunová období – severovýchodní a jihozápadní. Jihozápadní monzun hulhangu přetrvává od května do listopadu, po dobu jeho trvání můžeme očekávat silný vítr a větší srážky. Severovýchodní monzun iruvai probíhá od prosince do března. Monzunové proudění ovlivňuje především četnost srážek, jejichž největší výskyt bývá od června do září, kdy území postihují bouřky a silné deště. V červnu a červenci převládají zpravidla pouze velmi příjemné večerní deštíky.

Turistická sezóna probíhá po dobu celého roku, maximální denní teploty se vyšplhají až ke 31°C, během noci neklesnou pod 23°C. Moře má po celý rok téměř konstantní teplotu kolem 27°C, což přináší ideální podmínky pro vodní sporty během celého roku.

Pokud přijíždíte na Maledivy za účelem koupání a užívání si pobytu na pláži, vyberte si termín v období od listopadu do dubna, které disponuje nejpříjemnějším a nejteplejším počasím. Velmi příznivým obdobím pro absolvování turistických výletů je termín od dubna do října, kdy vzrůstá relativní vlhkost vzduchu. V tomto období je návštěvnost země poměrně nízká, což má také vliv na výši cen za ubytovací zařízení. Nejteplejšími měsíci jsou březen a duben, kdy maximální denní teploty zpravidla přesahují 32°C a během noci neklesnou pod 27°C. Naopak nejstudenějším měsícem je leden, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 25°C, ale velmi často klesají až na 23°C.

Oblast se vyznačuje poměrně vysokou vlhkostí vzduchu, která se v průměru pohybuje kolem 85% a zatím nikdy neklesla pod 70%.

Fauna a flóra

Svět živočichů a rostlin na souostroví Maledivy je poměrně jednotvárný. Pěstuje se tu více než 250 různých rostlinných druhů, ale zcela dominuje pěstování kokosových palem. Palmy se zde pěstují a obhospodařují velmi pečlivě a intenzivně a doslova každá má taktéž svého majitele. Hodnota každého ostrůvku se i dnes ještě často poměřuje podle počtu kokosových palem. Na obydlených ostrovech se úspěšně pěstují i jiné užitečné rostliny, jako je chlebovník, papája, mango, granátová jablka, ananas nebo banány. K obživě místních obyvatel také slouží kukuřice, sladké brambory, vodní melouny a proso.

Moře obklopující Maledivy skrývá nespočetné množství živočichů všech možných barev, tvarů a velikostí. Rozpětí druhů je opravdu široké – od 14ti metrových žraloků velrybích až po mikroskopický plankton. Korálové útesy obklopující ostrovy poskytují domov nespočtu mořských organismů. Také písečné pobřeží může skýtat útočiště mnoha tvorům. Žije zde velké množství měkkýšů, několik druhů červů a krabů.

Ze sta druhů ptáků, které lze spatřit na Maledivách, je jen pět trvale zde usazených. Zbytek tvoří migrující druhy. Převažují mořští ptáci, hlavně rackové a rybáci. Podél pobřeží se shromažďují brodiví ptáci jako čejky, bekasíny a vodouši, kteří zde sbírají korýše a mořské červy. Na neobydlených ostrovech žijí volavky. Tyto elegantní ptáky lze však bohužel zahlédnout jen velmi zřídka. Oproti tomu pestrý papoušek Alexandr malý je na ostrovech téměř všudypřítomný a patří též k nejhlučnějším obyvatelům ostrova. Dalšími obvyklými ptáky jsou poštolky, vrány a kukačky.

Savců žije na ostrovech jen málo. Nejčastěji můžete potkat kaloně, krysy a tany. Kočky jsou na Maledivách pouze jako domácí zvířata.

Na ostrovech byly zatím nalezeny jen dva druhy hadů, zato zde žije mnoho ještěrek, hlavně agamy a scinkové. Hmyzu dominují velcí motýli, vosy a také brouci z čeledi Dynastinae.

Jazyk

Oficiálním jazykem je jazyk divechi – maledivština (mix sinhálštiny, tamilštiny, arabštiny a hindštiny). Druhým úředním jazykem je angličtina, kterou se bez problémů dorozumíte v resortech i ve městech.

Obyvatelstvo

První obyvatelé, kteří se usadili na ostrovech, pocházeli pravděpodobně z jižní Indie. Dále následoval příliv osadníků ze Srí Lanky a mořeplavců z východní Afriky a z arabských zemí. Dnešní obyvatelé Malediv jsou tedy pestrou směsicí těchto kultur, pohromadě je drží společný jazyk a náboženství.

Na souostroví žije přibližně 350 000 lidí, z toho 104 000 v Malé, hlavním městě.

Kultura a Sport

Kulturní tradice na Maledivách byly vždy ovlivňovány mnoha mořeplavci a cestovateli, kteří sem zavítali. Tradiční hudba a tance jsou pro všechny obyvatele spíše sváteční událostí. Také tradiční oděvy již nemají své místo v každodenním životě, stále jsou ale vyráběny a používány při zvláštních příležitostech.

Obyvatelé Malediv jsou nadšení sportovci a milují potápění. Maledivy jsou potápěčským rájem a šnorchlování v okolí útesů si jistě užijete.

Ekonomika

Nejdůležitějším hospodářským odvětvím je na Maledivách cestovní ruch a dále rybolov a pěstování kokosových palem. Rybolov se nejvíce podílí na maledivském exportu.

Měna

Místní měnou je maledivská rupie (MVR) = 100 laari. Jedna rupie je přibližně 1,26 CZK. Hotelové resorty vyžadují podle zákona platby služeb v USD nebo kreditní kartou. Pokud zůstanete pouze v areálu resortu, místní měnu de facto nepotřebujete. Jediné místo, kde mohou být nezbytné maledivské peníze, je v menších obchodech a kavárnách v Malé a mohou se hodit i na výletech. Nejvýhodnější směna na rupie je na letišti. Kromě preferovaného USD lze vyměnit i EURO. Peníze směňujte postupně podle potřeby, protože zpětná směna je obtížná, podmínkou je vždy předložení dokladu o původní směně. Vývoz maledivských rupií je nelegální. Bankomat pro výběr hotovosti mezinárodními kartami je na Maledivách jediný, raději se na něj nespoléhejte. Běžně jsou akceptovány platby mezinárodními bankovními kartami VISA, MasterCard, American Express, Euro Card, Diners Club a JBC. Možnost placení kartou raději předem u obchodníka ověřte.

Atraktivní maledivské mince v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 laari a 1 a 2 rupie bývají originálním suvenýrem (přestože jejich vývoz je nelegální). Na bankovkách (v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rupií) převažují motivy plachetnic.

Doprava

Mezi jednotlivými ostrovy je zajišťována doprava letecky nebo lodí. Pouze na Malé se setkáte s taxíky, cena činí 1 USD bez ohledu na vzdálenost. Za větší zavazadlo je příplatek, spropitné se nedává.

Elektřina

Elektrické napětí je 230 V / 50 Hz. Převládají zásuvky britského typu se třemi hranatými kolíky, lze se však setkat i s jinými. Adaptér je nutný. Bývá k dispozici na recepci nebo na pokoji, přesto doporučujeme přivézt si jej s sebou.

Co je třeba ke vstupu do země

Pro české a slovenské turisty není ke vstupu na Maledivy zapotřebí vízum. Při vstupu do země je potřeba vyplnit registrační lístek, kde je mimo jiné nutno uvést místo pobytu na Maledivách. Registrační lístek obdržíte od palubního personálu v letadle. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po vstupu na území Malediv.

Při odletu je nutno uhradit na letišti odletovou taxu ve výši 25 USD.

Dovoz a vývoz

Dovolen je výhradně dovoz věcí osobní potřeby. Zakázán je dovoz zbraní, drog, jakýchkoliv alkoholických nápojů a časopisů a videokazet s erotickým nebo pornografickým obsahem. Za erotický je považován i časopis s fotografiemi žen v plavkách. Nesmí se dovážet ani vepřové maso, jehož konzumace je na ostrovech zakázána. Každé zavazadlo prochází po příletu bezpečnostní kontrolou.

Z Malediv je zakázáno vyvážet korály, krokodýlí kůže, želví krunýře, písek a mušle nasbírané na pláži nebo při potápění. Povolen je vývoz suvenýrů vyrobených z mrtvých korálů a mušlí vyplavených na pláž, které již nejsou v přírodní podobě. Ilegální je vývoz zejména unikátních „černých korálů“.

Dovoz a vývoz cizí měny není limitován. 

Všeobecné informace

Časový rozdíl: + 4 hodiny v době zimního času, + 3 hodiny v době letního času

Kontaktní český zastupitelský úřad:

Adresa: Velvyslanectví v Indii – Dillí, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

tel.: +91 – 11 – 2415 5200

nouzová linka (konzulární pohotovost): +91 – 9910999460

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
MAURICIUS